Regimanto Adomaičio laiškas tėvynainiams: Kviečiu į susitaikymą (10)

Anonimusas
+ 24 - 4
Autorius: Regimantas Adomaitis
Šaltinis: http://www.ekspertai.eu/regima...
7536-02-16 (2018 m.), skaitė 3294
10


Regimantas Adomaitis. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Pirmiausia noriu paaiškinti, kodėl rašau.

Gavęs kvietimą į Vasario 16-osios minėjimą Seime, beveik prieš dvi savaites paskambinau į Seimo pirmininko kanceliariją, sakau, noriu užsirašyti į kalbančiųjų sąrašą. Atsiliepė mergaitė lakštingalos balseliu ir ėmė kamantinėti, kas aš toks, sakė, jog kalbėtojai jau numatyti ir jų bus nedaug. Turbūt, pamaniau, kalbės prezidentė, turbūt Vytautas Landsbergis, turbūt Valdas Adamkus. Pagalvojau, kad mūsų valdžia jau apsistatė saldžiabalsėmis mergytėmis, kurios nežino nei kas tu toks, nors ir prisistatai esąs Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, ir jau nebeprisileidžia prie savęs. Jiems nebereikia. Viskas numatyta. Sudėliota.

Aš nesipiktinu. Kas aš pagaliau? 81 metų seniukas, nukriošęs, apimtas senatvinio marazmo, panoręs dar būti išgirstas tautiečių. Aš viską suprantu. Na, pasakiau sau, nenorit, kad kalbėčiau, nereikia, gal pagaliau Seimas - ne vieta, ne laikas kalbėti apie problemas, pradėti skųstis kažkokiomis nuoskaudomis, bet paskui savęs paklausiau, o kada laikas? Kodėl gi ne? Apskritai dėl šimtmečio kampanijos (nežinau, kas ją organizuoja) susidaro įspūdis, kad štai švenčiame Nepriklausomos valstybės šimtmetį. Ar taip žiūrėsime, ar kitaip, pusę amžiaus iš to šimto mes gyvenome okupuoti ir čia slypi mūsų didžiausios bėdos, - tą paveldą mes tempiame iki šiol ir niekaip negalime iš jo išsivaduoti.

Mes esame panašūs į operuojamą ligonį, kuriam operacija buvo nutraukta, žaizda palikta pusei amžiaus pūliuoti, po to operacija vėl pratęsta. Galima tik įsisvaizduoti, kaip toks ligonis jaučiasi. Iš viso nuostabu, kad jis dar gyvas. Todėl taip ilgai gyja žaizda, todėl toks ilgas reabilitacijos kelias. Todėl mus vis dar krečia ligos traukuliai. Okupacijos metai, 50 metų nelaisvės daug ką pakeitė mumyse - nuo gėrio ir blogio suvokimo iki sąžinės netekties.

Kaip kitaip paaiškinti tą nuolatinį autoritetų juodinimą, Lietuvos žmonių pjudymą ir skaldymą? Kuo kitu paaiškinti dviejų didžiai gerbiamų ir Lietuvai nusipelniusių žmonių Donato Banionio ir Sauliaus Sondeckio viešą apšmeižimą, neva jie bendradarbiavo su KGB. Kad jie nebendradarbiavo su KGB, esu tikras. Tikrieji KGB informatoriai prisipažino ir dabar yra ramūs, o Banionis ir Sondeckis neprisipažino, nes, matyt, neturėjo ką prisipažint ir todėl jie dabar yra kariami. O kad pasirašė kažkokį popiergalį, nes norėjo išvykti į užsienį, dar nieko nereiškia. Kiekvieno tarybinio žmogaus slapta svajonė buvo išvykti į užsienį, o Banioniui ir Sondeckiui tai reiškė dar daugiau. Tai leido jiems plėtoti kūrybinę veiklą: Sondeckiui diriguoti nesuskaičiuojamą gausybę genialios muzikos koncertų visame pasaulyje, o Banioniui - suvaidinti du žmonijos genijus - Bethoveną ir Goją. Manyti, jog tai nedarė įtakos Lietuvos kultūrai, būtų apgailėtinas aklumas.

Dar viena dovanėlė Lietuvai šimtmečio proga - kaltinimai vadinamuoju seksualiniu priekabiavimu, nei apsibrėžus, nei žinant kasgi tai yra, nei mokant jį atskirti nuo kitų flirto formų... Kol kas Lietuva garsėja savo režisieriais, bet, matyt, netrukus teatrus teks uždaryti, nes režisierių nebeliks, liks tik nepriekabiaujantys angeliukai. Stebint šitą priekabių serialą, norom nenorom peršasi mintis: ačiū Dievui, kad Lietuvos bernai dar drįso „priekabiauti“ prie merginų, nes tauta dar neišnykusi, dar gyva...

Jei puolami dar gyvi esantys, jie gali pabandyti apsiginti. O ką daryti išėjusiems? Pavyzdžiui, Vytautui Žalakevičiui, kurio filmas „Niekas nenorėjo mirti“ puolamas už tai, kad neteisingai pavaizdavo istoriją? Žinoma, neteisingai. Jis turėjo griebtis kompromiso, kad jo filmas išvystų dienos šviesą. Bet jis yra bene pirmasis menininkas, savo kūriniu pasiuntęs pasauliui žinią apie Lietuvoje vykusį pasipriešinimą. Atsimenat kone ant kiekvieno medžio filmo herojų kelyje kabančią Nukryžiuotojo Mūkelę?.. Šiandien lengva nurodinėti autoriui, kaip jis turėjo elgtis. Tada net užsimint apie pasipriešinimą nebuvo galima, tai buvo tabu. Prisimenu, mama pasakojo, kad vienas mūsų giminaitis, tik blogu žodžiu paminėjęs Staliną, atsidūrė pas baltas meškas. Ar būtų geriau, jei mūsų menininkai išvis būtų tylėję ir dar toliau į praeitį nustūmę mūsų tautos tragediją? Kita vertus, nuo kada istorija pasidarė meno vertinimo kriterijumi? Nemanau, kad kuriančiam Šekspyrui labai rūpėjo Anglijos, Danijos ar senosios Antikos istorinis atitikmuo...

Visa tai, apie ką kalbu, galima būtų įvardinti vienu žodžiu, - tai panašu į genocidą. Kas tuo suinteresuotas, nežinau. Bet kad mūsų nedraugai dėl to trina rankas, neabejoju: vieni lietuviai išsivažinės (ši katastrofa jau vyksta mūsų akyse), kiti patys išsipjaus ir į atsiradusią dykynę nedraugams bus lengva sugrįžti. Arba ją užimti.

Gerbiamieji Lietuvos žmonės! Kviečiu visus į susitaikymą. Žinoma, ne į susitaikymą su blogiu. Blogis turi būti įvardintas, bet ne tokiu būdu, kaip matome dabar puolant blogio aukas.

Kviečiu į santarvę. Į susiklausymą, pagarbą vienas kitam, į toleranciją. Ir į atlaidumą. Mūsų katalikiška religija suteikia mums galimybę per atgailą išpirkti savo nuodėmes. Pasinaudokime tuo, net tie, kurie manosi esą nekalti. Juk nelaisvės metais beveik visi daugiau mažiau gyvenome konformistišką gyvenimą, išskyrus gal tikruosius disidentus Antaną Terlecką, Nijolę Sadūnaitę ir kitus.

Ir dar. Kreipiuosi į Seimo narius. Viskas keičiasi, gyventojų mažėja, vienintelis stabilus dalykas Lietuvoje - Seimo narių skaičius. Susimažinkit. Aš tai padariau seniai, per pirmojo Seimo rinkimus. Išvydęs savo pavardę kandidatų sąrašuose (visi Sąjūdžio Iniciatyvinės grupės nariai buvo ten surašyti), pasiprašiau būti išbrauktas, nes nesijaučiau pakankamai išprusęs nei politikoje, nei finansuose, nei žemės ūkyje. Ir tai buvo padaryta. Nesiūlau sekti savo pavyzdžiu, bet netikiu, kad sumažinti Seimo narių skaičių - didžiulė problema.

---
Regimantas Adomaitis Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, TSRS liaudies artistas, KGB premijos laureatas (besidomintiems šia premija siūlau kreiptis į Konstitucijos prospekte Vilniuje buvusį Revoliucijos muziejų; jis pasiskolino šios premijos diplomą, ligi šiol negrąžino, bet man visai jo nereikia)

Redakcijos pastaba: KGB premija buvo skirta G.Nikolajenkos filmui „Žmogaus iš mersedeso dosjė“ (1986 m.), kuriame vaidino ir R.Adomaitis.

Šaltinis: respublika.lt

85% Plius 85% Plus
15% Minus 15% Minus
24   4
Komentarai: 10
10. RIČKA 2018-02-18 18:18:35

Tau  anonime dar  labai toli iki  R.ADOMAIČIO, kad galetum  ji  kritikuoti.  Net varda bijojai  pasirašyti.

3 1
9. Anonimas 2018-02-19 08:46:45

Zmogus, kuris bijo prisipazinti, kad jo grriausi metai, geriausi pasiekimai kine, buvo LTSR laikais, zmogus,mkuris peza apie okupacija ir mesnebuvomelaisvi, vertas tik pasigailejimo ir neapykantos...tai zmogus be principu.

1 1
8. Ricka 2018-02-17 19:22:44

lietuvos chuntos nusikaltimai http://ipsite.org/3vn1 1 2
7. Anonimas 2018-02-17 12:48:36

Tai ka, Adomaiti? LTSR laikais gavai nemokama issilavinima, tapai kazkuo, o dabar spjauni ir koneveiki ta tauru LTSR laikotarpi, kai niekas galejo tapti viskuo....gyvenai siltnamio salygomis, nesigaudei politikoje ir socializmo idejoje., todel ir palaikei sliauziancia dainuojancia revoliucija. Matyt ir gavai sabo judo sidabrinius. Tokiais kaip tu, seiletais inteligenteliais, svajojusiais apie uzsieniu roju ir prancuziskas bandeles ir pasinaudojo nacionalistai. Dabar pats esi ismestas i istorijos siukslyna. Ir visai pagristai. Tai pamoka visiems neapsisprendusiems, godiems ir kvailiems nacionalines idejos puoseletojams.

7 7
6. Anonimas 2018-02-18 10:35:22

Girtos kumelės sapaliojimai apie tarybinį rojų su nemokamu mokslu, etc.

2 7
5. Angelas 2018-02-17 07:14:28

Įspūdingas tas tavo įsiūtis,Laurynai, toks globalinis, iš kepenų. Iškart kiekvieną į jo vietą pastato. Ačiū.

1 0
4. Andrius 2018-02-16 17:35:04

Adomaitis rašo, kad "Okupacijos metai, 50 metų nelaisvės daug ką pakeitė mumyse - nuo gėrio ir blogio suvokimo iki sąžinės netekties." Taigi būtent iki tos "okupacijos"  ta Lietuvos "grietinėlė" plėšė kitus lietuvius be sąžinės skrupulų, kaip ir dabar, vėl tipo tapus laisvai Lietuvai. Tad, kad nereikia meluoti. Teisingai sako toks Kryzmantas Duda Feisbuke "Tai sakai Adomaiti 50 okupacijos metų buvo... Baisu kai pagalvoji... Ir kaip jūs išgyvenot tą baisų laikotarpį?!! Varguolių vaikai galėjo tapti aktoriais, daktarais, inžinieriais... Tai baisu!!! Ačiū Dievui, kad dabar esami laisvi ir atsistojo viskas į savo vietas. Sapožniko vaikas, galės buti irgi sapožnyku ir nedaugiau! Demokratja- chuli... Mėgstu lietuviska, anų laikų. Šiuolaikinis laisvos ir demokratiškos Lietuvos kinas... Mačiau tas Vėlyvio bletsvas iš serijos Zero, ką galiu pasakyti, laisvų ir demokratiškų gžmonių šedevras!!! Kaip gerai, kad mes išsivadavome iš okupacijos, tais baisiais laikais tokio šūdo, atsiprašau, tokio tobulo meno net nebutų galėję sukurt! Baisu! Tarybinių laikų "Tadas Blinda"? Iš buožių atima varguolių sukrautą turtą ir išdalina atgal vargšams valstiečiams. Siaubinga!!! Tai buvo įmano tokį siaubą ekrane matyti okupacijos metais. Ačiū Dzievuliau kad šiais nuostabiais laikais šią klaidą ištaisė laisvi ir nepriklausomi aktoriai! Ištaisė šią nedovanotiną klaidą! Naujasis Tadas Blinda išvien su buožėm kovoja prieš maskolius! Amžinus tikrų Lietuvos patrijotų ir šviesulių priešus... Gal geriau tu Adomaiti eik į seimą. Labai ten tiktum ir bendraminčių rastum...".

15 4
3. Andrius (kitas) 2018-02-21 16:33:45

Klausyk, ką rūkai?

0 0
2. angelas 2018-02-16 17:33:44

Gerb.Regimantai, vadinkite Jūs save kaip tik norite - senuku, marazmatiku ar dar kaip kitaip, esmės tai nekeičia. Jūs - Kaligula, Jūs - imperatorius, ir nė vienas tais metais, kai Režisierius statė Kaligulą, nė vienas, matęs imperatoriaus ir jo mylimosios, t.y. aktorių Regimanto Adomaičio ir Rūtos Staliliūnaitės, kasdienes, juos visiškai išsunkiančias repeticijas /o aš mačiau/, neištrins iš sielos tų virpuliuojančių meilės-neapykantos virpesių:baimės, džiaugsmo, nevilties, perskeliančių sielą ir vedančių išsivadavimo link.

Gerbiamiausias mėgstamiausias Aktoriau, pritariu visoms Jūsų dėstomoms mintims, bet gerb. Regimantai, tai Iliuzija. Kas, jei ne Jūs, tai geriausiai ir pats žinote? Iliuzija, apraizgiusi Baltųjų Erdvę, bet absoliučiai nesuvokiama pilkiesiems, patamsių sielos gyventojams.

Totalinei daliai tautiečių Susitaikymas, Santarvė - Iliuzija. Pagarba, Tolerancija, Atlaidumas - nesuvokiamos sąvokos. Deja, gerb. Aktoriau. Tokia šventinė realybė.

 O dėl seimūnų susimažinimo - taip, tik šansų mažai: jie apkursta, kai siūlymas jiems ach koks skaudus, jie įgyja negalią išgirsti.

Teišgirsta valdžiažmogiai Žmogų be valdžios! 

9 5
1. Laurynas 2018-02-16 17:38:35

Niekada nereikia sutapatinti aktoriaus asmenybės su jo kurtais sceniniais personažais.

Visiškas debilas, būdamas talentingu aktoriumi scenoje gali vaizduoti išminčius, herojus, dvasios ir proto galiūnus, tačiau pats jis liks tokiu pat idiotu.

Žmogus, kurio visi gyvenimo pasiekimai buvo padaryti LTSR ir yra VIIN TIK TARYBINĖS SANTVARKOS rezultatas, dabar tą laiktarpį vadinantis "okupacija",  "nelaisvėsmetais" yra mažų mažiausiai senas nupezęs idotas.

11 5

Nebūtinas. Įrašyk, jeigu nori gauti pranešimą apie naujus komentarus prie šio straipsnio. Adresas niekur nebus rodomas.

Siųsti komentarą
VISI STRAIPSNIAILIETUVAPASAULISKAIMYNAISMAGUMAI
Mokytojų masiniame proteste visas politinis šiukšlynas ir idiotiški reikalavimai (1)
Mokytojų mitingas „Paskutinis skambutis“ – įspūdingiausia mitingo kalba
Iškilo jau antra grėsmė Skvernelio ministrų kabinetui
Dainius Paukštė: „Migracijos paktas atitinka ne žmonių, o tarptautinių korporacijų interesus“
LR Seimas ragins pasaulio bendruomenę iš esmės keisti Vakarų strategiją Rusijos agresijos sulaikymo atžvilgiu
Vaikų grobikų išsaugojimo kaina – 3 ministrai ir suklaidinti mokytojai
Akimirkos iš Laisvosios Rusijos forumo, vykusio Vilniuje, prieigų (1)
Guldydama vaiką šalia savęs mama kelia jam grėsmę, – tvirtina VTAT (4)
Algimantas Rusteika: Prieitas liepto galas
Profsąjungų organizuojamas mokytojų mitingas Vilniuje „Paskutinis skambutis“
Europos Taryba ragina Lietuvą atkurti Pakso teisę dalyvauti rinkimuose (1)
Lietuvai atėjo metas slėptis — nuo šalčių ir Rusijos dujų
Skambinimas varpeliais
Pilietinės organizacijos reikalauja panaikinti vaikų atiminėjimo įstatymą (1)
Mindaugas Puidokas: ,,Kodėl Šakalienės rėmėjai taip prieštarauja esminėms pataisoms vaiko teisių apsaugos srityje?"
Kreipimasis: 10 klausimų L. Kukuraičiui ir A. Jakavonienei (1)
Kęstutis. K.Urba: Svarbiausia gyvenimo pamoka
Alvydas Butkus. Tarptautinė migracija ir Seimo rezoliucija
Kas stumia lietuvius po guminėmis policijos kulkomis?
Vytautas Rubavičius. Kas ta „Kremliaus ranka“ ir kodėl ji „verčia“ Vyriausybę? (2)
Paremsime mokytojus, paremsime save! (1)
“Žaliųjų“ laidotuvės, arba kaip rusofobai valdžia dalinasi (4)
A. Daunys. Opozicija dabar ploja iš džiaugsmo, matydama, kaip Tapinas sėkmingai, žingsnis po žingsnio, perima vadovavimo pedagogų protestui vadeles (2)
K. Krivickas apie A. Tapino pseudo pagalbą mokytojams: "Darbas jo, Tapino, toks - bangas gaudyti visuomenines ir ant tų bangų vis prasiplaukti po biškį" (6)

Atsitiktiniai straipsniai


VISI STRAIPSNIAILIETUVAPASAULISKAIMYNAISMAGUMAI