Rusų „pasaulio pabaigos ginklas“ „Poseidon“, teigiama, gali sukelti 500 metrų aukščio branduolinį cunamį

Autorius: minfo.lt Šaltinis: https://minfo.lt/pasaulis/stra... 2022-10-17 16:57:00, skaitė 433, komentavo 11

Rusų „pasaulio pabaigos ginklas“ „Poseidon“, teigiama, gali sukelti 500 metrų aukščio branduolinį cunamį

Tebesitęsiant karui Ukrainoje, Rusijos branduolinė torpeda „Poseidon“ sulaukia viso pasaulio susidomėjimo, skelbia „Yahoo News Japan“. Jos sukeliama radioaktyvioji banga gali būti 500 metrų aukščio ir gali pasiekti Vašingtoną.

„Poseidon“ (NATO pavadinimas – „Kanyon“), anksčiau žinomas rusišku kodiniu pavadinimu „Status-6“, yra autonominė, branduoline energija varoma ir branduoliniu ginklu ginkluota nepilotuojama povandeninė transporto priemonė. Tai vienas iš šešių naujų Rusijos strateginių ginklų, apie kuriuos 2018 m. kovo 1 d. paskelbė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Pirmasis „Poseidon“ pasirodymas viešumoje datuojamas 2015 metais. 2015 m. lapkričio 10 d. Rusijos televizijos kanalas NTV „netyčia“ atskleidė dokumento puslapį, kuriame buvo informacijos apie slaptą „okeaninę daugiafunkcinę sistemą“, pavadintą „Status-6“. Nutekėjimas įvyko per V. Putino kalbą, kurioje pasmerkė amerikiečių planus dėl gynybinių raketų technologijų. Kilo spėlionių, ar tai buvo įspėjamasis signalas, ar dezinformacija, kuria siekiama suklaidinti užsienio žvalgybos tarnybas. CŽA tvirtino, kad nutekinimas buvo tyčinis.

 

Pentagono teigimu, Rusija pirmą kartą bandomąjį Poseidono paleidimą atliko 2016 m. lapkričio 27 d., naudodama specialios paskirties povandeninį laivą „B-90 Sarov“. Pranešama, kad bandymas buvo atliktas Arkties vandenyne. 2018 m. pradžioje Pentagono „Nuclear Posture Review“ viešai pripažino Rusijos „naujos tarpžemyninės, branduolinės ginkluotos, branduolinės energijos, povandeninės autonominės torpedos“ kūrimą.

2018 m. kovą ši sistema buvo oficialiai pavadinta „Poseidon“.

 

2019 m. sausį Rusijos karinis jūrų laivynas paskelbė apie planus įsigyti mažiausiai 30 nepilotuojamų povandeninių transporto priemonių „Poseidon“, dislokuotų keturiuose povandeniniuose laivuose, iš kurių du tarnautų Rusijos šiauriniame laivyne, o du – Ramiojo vandenyno laivyne.

2022 m. balandį, kai Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas lankėsi Kijeve ir laikėsi griežtos pozicijos Maskvos atžvilgiu, Rusijos televizijos kanalas jį perspėjo, kad „Poseidon“ turi iki 100 megatonų galios branduolinę galvutę ir kad jei jis sprogs netoli Britų salyno, iškilusi banga jį pavers „radioaktyvia dykuma“.

Spalio 2 dieną italų leidinys „La Repubblica“ pranešė, kad branduolinis povandeninis laivas, gabenęs „Poseidon“, paliko bazę galimiems branduoliniams bandymams.

 

Spalio 6 dieną JAV prezidentas Joe Bidenas pareiškė, kad jei Rusija panaudos branduolinį ginklą, branduolinis Armagedonas bus neišvengiamas.

Kiek žalos gali padaryti 500 metrų aukščio radioaktyvusis cunamis?

Niujorko Laisvės statulos aukštis siekia 93 metrus, o „Empire State Building“ – 443 metrus. Tai yra, banga miestą užkluptų daug aukščiau nei šie pastatai. Pasak Rusijos mokslinio žurnalo, plokščioje vietovėje banguojantis cunamis gali pasiekti 500 kilometrų į sausumą, tai yra, pasiekti Vašingtoną. Didelės paveiktos pakrantės dalys dešimtmečiams taps netinkamos gyventi.

Ar įmanoma atremti „Poseidon“? Karo ekspertas Kazuhiko Inoue pažymi, kad „Poseidon“ juda 130 kilometrų per valandą greičiu 1000 metrų gylyje. Dėl savo branduolinės varomosios sistemos jo veikimo nuotolis yra praktiškai neribotas, todėl jį sunku perimti riboto nuotolio įprastomis raketomis.

 

Rusijos teigimu, Jungtinės Valstijos neturi ginklų, prilygstančių „Poseidon“, todėl Rusijos torpeda joms kelia rimtą grėsmę. JAV nuo komentaro kol kas susilaiko.

Šaltinis