Verslas miršta: dideli mokesčiai ir protestai Lietuvos viešojo maitinimo sektoriuje

Autorius: Rafal Kowalski Šaltinis: http://ldiena.lt... 2024-11-01 11:00:00, skaitė 648, komentavo 2

Verslas miršta: dideli mokesčiai ir protestai Lietuvos viešojo maitinimo sektoriuje

Pastaruoju metu maitinimo paslaugų sektorius Lietuvoje susidūrė su rimtais sunkumais, kurie tapo masinių kavinių ir restoranų savininkų protestų priežastimi. Lietuvos sostinėje Vilniuje vyko mitingas, kuriame verslininkai reiškė nepasitenkinimą dideliais mokesčiais, ypač reikalaudami grąžinti devynių procentų pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą. Ši problema aktuali ne tik Lietuvoje - panašūs protestai vyksta ir kitose Baltijos šalyse, taip pabrėžiant visą regioną krečiančios krizės rimtumą.

Lietuvoje tam tikram laikotarpiui buvo įvestas lengvatinis PVM tarifas viešojo maitinimo pramonei, kuris daugeliui verslininkų leido išlaikyti savo verslą, ypač po ekonominių sunkumų, kuriuos sukėlė COVID-19 pandemija. Tačiau dabartinis PVM tarifas Lietuvoje yra 21 proc. ir yra gerokai didesnis nei kitose Europos šalyse, todėl vietos įmonės tampa mažiau konkurencingos.

Vidutinis PVM tarifas visoje Europos Sąjungoje yra skirtingas, o būtent aukštas tarifas Baltijos šalyse kelia vis didesnį nepasitenkinimą. Restoranų ir kavinių savininkai teigia, kad dėl tokių sąlygų jie atsiduria nepalankioje padėtyje, palyginti su kolegomis kitose ES šalyse, ir dėl to neigiamai veikia jų pelningumą ir galimybes plėtoti verslą.

Vilniuje surengtame protesto mitinge dalyvavo daug verslininkų, kurie aktyviai reikalavo peržiūrėti mokesčių politiką, palengvinančią jų verslo išlikimą. Mitingas vyko Vinco Kudirkos aikštėje prie Vyriausybės pastato ir atkreipė vietos valdžios institucijų ir visuomenės dėmesį į problemas, su kuriomis susiduria viešojo maitinimo įmonių savininkai. Akcijos metu restoranai ir kavinės išėjo į bendrą bangą, kad parodytų solidarumą su kitais Baltijos šalių protestuotojais, taip parodydami vienijantį bendrų sunkumų poveikį.

Protestuotojai, laikydami plakatus su šūkiais apie būtinybę mažinti mokesčius, pabrėžė, kad be tinkamos valstybės paramos daugelis įstaigų gali užsidaryti. Įmonių savininkai pabrėžia, kad dideli mokesčiai lemia ne tik mažesnį pelną, bet ir darbo vietų praradimą, o tai savo ruožtu paveiks visą ekonomiką.

Dideli mokesčiai viešojo maitinimo sektoriuje sukelia daug neigiamų pasekmių Lietuvos ir viso regiono ekonominiam kraštovaizdžiui. Sudėtingos verslo sąlygos verčia verslininkus didinti prekių ir paslaugų kainas, o tai atima iš jų konkurencingumą ir atbaido klientus. Dėl pasaulinės pandemijos vartojimas kavinėse ir restoranuose jau sumažėjo, o dabar kainų didinimas gali būti paskutinis lašas vartotojams.

Taip pat verta pažymėti, kad sumažėjus veikiančių įmonių skaičiui, sumažėja mokestinės įplaukos į biudžetą. Taigi ratas užsidaro: dideli mokesčiai lemia įmonių uždarymą, o tai savo ruožtu mažina įplaukas į biudžetą, kuris taip pat turi skirti lėšų nepelningoms organizacijoms remti.